Quantcast
Channel: Strefa rodzica | Porady dla rodziców - MiastoJasło.pl
Viewing all 1405 articles
Browse latest View live

Tomasz Poręba: Młodzi ludzie w samorządzie to szansa dla Podkarpacia

$
0
0

zdjecieTomasz Poręba, Poseł do Parlamentu Europejskiego, przedstawił dziś w Rzeszowie młodych liderów Prawa i Sprawiedliwości startujących w nadchodzących wyborach samorządowych.


Tomasz Poręba wskazywał, że Prawo i Sprawiedliwość w listopadowych wyborach samorządowych bardzo mocno stawia na młodych ludzi, którzy w jego przekonaniu najlepiej znają i rozumieją problemy pokolenia do którego należą.

"Od wielu lat współpracuję z młodymi ludźmi i jestem przekonany, że są oni fachowo i merytorycznie przygotowani do sprawowania poważnych funkcji publicznych.
Przed nami wybory samorządowe – czas, kiedy wielu z nich będzie miało szansę się sprawdzić i potwierdzić swoją wartość ” – podkreślił europoseł PiS.

Młodzi działacze Prawa i Sprawiedliwości kandydują do wszystkich szczebli samorządu na Podkarpaciu. Chcą skoncentrować się na zagadnieniach, które pozwolą zatrzymać młodych na Podkarpaciu.

„Wyrównywanie szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży będzie priorytetem w pracy samorządowej dla lidera listy PiS w okręgu nr 4 do sejmiku województwa” - podkreśla Anna Schmidt. „Naszym priorytetem musi być likwidacja dysproporcji społecznych i edukacyjnych między północną a południową częścią województwa” - dodaje kandydatka.
Kolejnym młodym liderem do Sejmiku Województwa jest Lucjusz Nadbereżny – kandydat na prezydenta Stalowej Woli.
Marcin Fijołek – lider listy PiS w okręgu nr 4 do Rady Miasta Rzeszowa zapewniał, że młodych ludzi cechuje duża otwartość na nowe rozwiązania i odwaga a to są cechy, które w jego przekonaniu są niezwykle potrzebne w samorządzie. „Zależy mi na zdynamizowaniu prac rady miasta i wprowadzaniu nowych pomysłów dzięki którym mieszkańcy Rzeszowa, będą mogli myśleć o swojej przyszłości ze spokojem” - powiedział Fijołek.
„Nas młodych cechuje to, że większość naszego życia spędzimy w przyszłości, dlatego pracując w radach gmin będziemy działać dalekowzrocznie, a nie na zasadzie tu i teraz” – wskazuje Rafał Weber radny rady miejskiej w Stalowej Woli.

Do udziału w konferencji zaproszenie przyjęli:
1. Anna Schmidt – Lider listy w okręgu przemysko-jarosławskim do Sejmiku Województwa
2. Lucjusz Nadbereżny – Lider listy do Sejmiku Województwa i kandydat na Prezydenta Stalowej Woli.
3. Monika Hara – Pałkowska – kandydatka do Sejmiku Województwa z Gorzyc
4. Marcin Fijołek – Lider listy w okręgu 4 do Rady Miasta Rzeszowa
5. Rafał Weber – Lider listy do Rady Miasta w Stalowej Woli
6. Maciej Kamiński – Kandydat do Rady Miasta Przemyśla
7. Daniel Krawiec – Kandydat na Wójta Gminy Przeworsk
8. Piotr Kozak – Lider listy do Rady Miasta Jarosław
9. Małgorzata Wojciechowska –Lider listy do Rady Gminy Gorzyce
10. Alicja Dubas – Kandydatka do rady Powiatu Dębickiego
11. Dominik Witek – Kandydat do Rady Miasta Rzeszowa
12. Kamil Kalinka – Lider listy do Rady Miasta Tarnobrzeg
13. Grzegorz Kozik – Kandydat do Rady Miasta Tarnobrzeg
14. Marek Mazur – Kandydat na burmistrza Baranowa Sandomierskiego, kandydat do Sejmiku Województwa
15. Katarzyna Piskur – Lider listy do Powiatu Tarnobrzeskiego


Chcesz poznać, czym jest coaching? Stowarzyszenie Business Coaching Polska zaprasza na spotkanie warsztatowe

$
0
0

sbcpStowarzyszenie Business Coaching Polska zaprasza na spotkanie warsztatowe: "Coaching w rozwoju osobistym i zawodowym”.
Warsztaty odbędą się 26-go października w Jaśle.


Jeśli:
- Chcesz poznać, czym jest coaching - Chcesz poznać narzędzia coachingowe i doświadczyć ich działania na sobie - Chcesz rozwinąć się w obszarze zawodowym i osobistym wykorzystując cały swój potencjał - Chcesz skutecznie realizować wyznaczone przez siebie cele

A przy tym:
- Chcesz poznać ciekawych ludzi - …i zrobić coś tylko dla siebie
Nasze stowarzyszenie przyjmuje zapisy na warsztaty coachingowe, które:
- odbędą się 26 października 2014 w Jaśle (Winnica Jasiel www winnicajasiel.pl) - potrwają 6 godzin - będą prowadzone przez Ilonę Sadowską – trenera, coacha, członka zarządu Stowarzyszenia Business Coaching Polska

Jedyne co musisz zrobić to:
- wysłać maila ze swoim zgłoszeniem na adres ilona.sadowska@sbcp.pl lub napisać do nas na Facebooku - podać imię, nazwisko, nr telefonu, adres email a także preferowaną datę uczestnictwa. Gwarantujemy pełne zaangażowanie, swoją wiedzę i doświadczenie.
Koszt uczestnictwa to 70 zł. Dla członków Stowarzyszenia 20% zniżki! Czekamy na Wasze zgłoszenia

Wszelkie szczegółowe informacje pod nr Tel.+48 536 707 717

Organizatorzy

SZLACHETNA PACZKA zaprasza do odbycia służby!

$
0
0

paczkaTysiące osób meldują się na służbę potrzebującym, setki jednoczą się na ogólnopolskich szkoleniach, Basia Kurdej-Szatan razem z Maćkiem Łagodzińskim pokonują siebie, a mistrzowie olimpijscy rozgrzewają mięśnie serca! To znak – SZLACHETNA PACZKA rozpoczęła rekrutację wolontariuszy.


10 000 SuperW
Aby znaleźć prawdziwą biedę nie wystarczy dobra wola. Niezbędni są wolontariusze, czyli SuperW, a tych ma być w Polsce ponad 10 000. Wolontariusz Paczki dociera do prawdziwej biedy, wchodzi tam, gdzie inni są obojętni albo boją się wejść. Dla wielu rodzin już sama wizyta wolontariusza jest pomocą, dodaje wiary w ludzi, pokazuje, że nie są sami.
- Sami odnajdujemy potrzebujących w swoim mieście, przychodzimy do ich domów, pytamy o biedę.
W pojedynkę nie dam rady zmienić świata, ale razem z innymi SuperW wiem, że mi się to uda - opowiada Ania – wolontariuszka z Krakowa.

Zamelduj się na służbę
- Wolontariat w Paczce jest powołaniem do służby dla innych ludzi, do przekraczania siebie dla innych, żeby zmienić świat – mówi ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek.
SuperW to kluczowa postać w SZLACHETNEJ PACZCE – przekracza swoje granice, by wejść w świat biedy i pomóc tym, którzy stracili już nadzieję i wiarę w to, że sami mogą sobie poradzić w życiu.
To właśnie dzięki wolontariuszom pani Krystyna uwierzyła w siebie i dostała pracę na 8. piętrze Pałacu Kultury, pan Karol otrzymał wózek inwalidzki, dzięki któremu pierwszy raz od wielu lat mógł zobaczyć krakowski rynek, a pan Zbyszek ma z kim porozmawiać!

plakat-a3
Paczka jednoczy naprawdę
Tylko w 2013 roku SZLACHETNA PACZKA dotarła do 17 684 rodzin w potrzebie – osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. W XIII edycji Paczka zjednoczyła ponad pół miliona osób – potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc i dobroczyńców finansujących organizację projektu, a to już ponad półtora proc. Polaków!

Gotowy do służby? Zgłoś się na: www.superw.pl
Czekamy na Ciebie do 20 października.

Pięć zwycięstw i dwie porażki

$
0
0

DPP 0012Pięć zwycięstw i dwie porażki to bilans minionego weekendu w meczach rozegranych przez zespoły seniorek, kadetek i młodziczek UKS „MOSiR” Jasło


UKS „MOSiR” Jasło - KS WISŁOKA Dębica > 3:2 (22:25; 22:25; 25:23; 25:16; 15:11)

Pierwszy mecz w sezonie nasz III ligowy zespół zaczął spokojnie, dziewczyny grały swoje bez większych błędów do stanu 15:12. W tym momencie zespół stanął, bezsilność w przyjęciu i brak kończącej piłki w ataku, dał stan 0:1 w setach dla gospodyń meczu z Dębicy. Ponownie w drugim secie dziewczyny grały swoje do stanu 18:13. Dalej set potoczył się jak pierwszy. Przegrywając już 2:0 w setach nasz zespół zaczął walczyć o dalszą grę w tym meczu. Wygrywając 3 seta dziewczyny napędzały się wzajemnie walcząc o tie-breka. W secie czwartym siatkarki UKS-u grały coraz lepiej, wygrywając go do 16. Tie-break nasze dziewczęta zagrały również poprawnie i zakończył się wynikiem 15:11, co dało zespołowi pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.

UKS „MOSiR” Jasło: Katarzyna Marcisz (kapitan), Joanna Pieścikowska , Monika Frydrych, Justyna Kosiba, Magdalena Michalska, Adriana Skuba, Aleksandra Gądek (libero), oraz Anna Dzik, Monika Zając, Kinga Książek.
Trener: Adam Pasterz

UKS „MOSiR” Jasło - UKS SAN Lesko > 2:0 (25:15; 25:20)
UKS „MOSiR” Jasło - MKS MOS V LO Rzeszów > 2:0 (25:13; 25:6)

W drugim swoim turnieju, tym razem w roli gospodyń, zespól kadetek UKS „MOSiR” Jasło podejmował zespoły UKS SAN Lesko i MKS MOS V LO Rzeszów. Spokojna gra naszego zespołu, poprawna zagrywka i zdecydowana gra w ataku zadecydowały o wygranych w tych spotkaniach. Wysokie prowadzenie w każdym secie umożliwiło trenerowi skorzystanie ze wszystkich zawodniczek zespołu.

UKS „MOSiR” Jasło: Monika Zając, Aleksandra Gądek (kapitan), Anna Dzik, Ewelina Gomułka, Adriana Skuba, Kinga Książek, Karolina Przewoźnik (libero), oraz Patrycja Maczuga, Renata Szary, Izabela Dąbrowska, Monika Jędrzejczyk.
Trener: Adam Pasterz

DPP 0003

UKS „MOSiR” I Jasło – RKS Bolesław Rzeszów > 2:0 (25:8, 25:9)
UKS „MOSiR” I Jasło - MKS MOS V LO Rzeszów > 1:2 (25:13, 20:25, 12:15)
UKS „MOSiR” II Jasło - MKS MOS V LO Rzeszów > 0:2 (5:25, 4:25)
UKS „MOSiR” II Jasło – RKS Bolesław Rzeszów > 2:1 (19:25, 25:17, 15:4)

Remisowo zakończyły swój wyjazd do Rzeszowa zespoły młodziczek UKS „MOSiR” Jasło.
UKS „MOSiR” I Jasło w pierwszym pojedynku pokonały gładko RKS Bolesław Rzeszów 2:0. Drugi pojedynek nasze zawodniczki rozpoczęły imponująco. Mocna zagrywka oraz skuteczne kontrataki wyprowadzane przez jasielski zespół szybko przyniosły dużą przewagę punktową której to nie oddały do końca seta pewnie wygrywając 25:13. Drugi set rozpoczął się od wyrównanej gry przez oba zespoły, niestety w końcówce tej partii jaślanki popełniły kilka błędów własnych, i to rzeszowianki cieszyły się ze zwycięstwa w tym secie. Tie-brek przebiegał pod dyktando zespołu z Rzeszowa, nasze zawodniczki dogoniły w końcówce wynik na 13:12 ale znów dwa błędy własne i to MKS V LO Rzeszów zwycięża 2:1.
Drugi zespół młodziczek w pierwszym meczu z faworytem grupy MKS V LO Rzeszów zdecydowanie uległ rzeszowiankom 0:2. W pojedynku z RKS Bolesław Rzeszów, po wyrównanym meczu, nasze młode siatkarki wygrały 2:1.

UKS „MOSiR” I Jasło: Patrycja Maczuga (kapitan), Daria Pykosz, Aleksandra Michalec, Ewelina Gomułka, Kinga Buba, Weronika Kosiba, oraz Wiktoria Kotulak, Zuzanna Chrzanowska.
Trener: Tomasz Janusz.

DPP 0008

UKS “MOSiR” II Jasło: Patrycja Kosiba (kapitan), Emilia Osika, Julia Adam, Katarzyna Przewoźnik, Kinga Wojtowicz, Kamila Cholewiak, Natalia Setlak (libero).
Trener: Leszek Wierzgacz

Policjanci poszukują zaginionego mieszkańca Osobnicy

$
0
0

871651098Policjanci poszukują zaginionego Mateusza Bajorka, 23-letniego mieszkańca Osobnicy.


Wszystkie osoby mogące pomóc w odnalezieniu zaginionego mężczyzny proszone są o kontakt z Policją.
Mateusz Bajorek, 23-letni mieszkaniec Osobnicy, w piątek 26 września br., około godz. 16.15 wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania, jak też nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Rysopis: wzrost około 170 cm, waga około 70 kg, szczupłej budowy ciała, włosy krótkie ciemny blond, oczy piwne, twarz owalna, nos średni prosty, uszy średnie przylegające.

W dniu zaginięcia ubrany był m.in. w: krótkie jeansowe spodenki, zieloną bluzę, brązowe buty sportowe.

Osoby, które posiadają informacje mogące przyczynić się do odnalezienia zaginionego proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Jaśle ul. Kościuszki 26, tel. (13) 44 38 310, e-mail: jaslo@podkarpacka.policja.gov.pl.

KPP Jasło

Nagrody Zarządu Powiatu wręczone

$
0
0

13.1013 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, czternastu nauczycieli szkół i placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest Powiat Jasielski, odebrało nagrody.


Podziękowania za ich pracę, a także za trud wychowania młodzieży, złożyli pedagogom Starosta Jasielski Adam Kmiecik i Wicestarosta Franciszek Miśkowicz.
Jak co roku, w Starostwie Powiatowym w Jaśle, nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych oraz placówek, prowadzonych przez Powiat Jasielski, odebrali nagrody.

478

Jest to tradycyjna forma podziękowania dla najbardziej wyróżniających się pedagogów, jakie Zarząd Powiatu składa nauczycielom w dniu ich święta. W tym roku nagrodzono 14 nauczycieli.

12
Nagrodę Zarządu Powiatu otrzymali: Sebastian Styczyński (ILO), Jolanta Biały (IILO), Elżbieta Szpak (IILO), Krystyna Myśliwiec (Zespół Szkół Technicznych w Jaśle), Anna Kosińska-Babiarz (Zespół Szkół Technicznych w Jaśle), Agnieszka Racławska (Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle), Wiesław Szwajcowski (Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle), Małgorzata Czajka (Zespół Szkół nr 3 w Jaśle), Agnieszka Maczuga (Zespół Szkół nr 3 w Jaśle), Marek Kmiecik (Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle), Dorota Czernecka (Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle), Renata Makara (LO Kołaczyce), Marta Kielar (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jaśle), Barbara Łącka (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle).

644

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Zło dobrem zwyciężył

$
0
0

zlodobrem

Dzisiaj błogosławiony, a wkrótce święty ksiądz Jerzy Popiełuszko otaczany jest kultem, a zło które na krótko zatriumfowało, dziś znów obraca się w dobro. Słowa ks. Jerzego, choć wypowiadane w konkretnych okolicznościach życia narodu, również dziś zaskakują aktualnością. Dla każdego Polaka mogą służyć za duchowy przewodnik po ścieżkach wiary, życia i patriotyzmu.

30. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki to okazja to obejrzenia wystawy przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle pt. „Zło dobrem zwyciężył...”.
Na wystawie zaprezentowano liczne publikacje i materiały upamiętniające życie i działalność Błogosławionego Księdza aż do Jego męczeńskiej śmierci, oraz proces beatyfikacyjny.
Ciekawostką są informacje o pobycie ks. Jerzego na plebani w Warzycach, gdzie wraz z kolegami diakonami był gościem proboszcza ks. Antoniego Nizioła.

Na szczególną uwagę zasługują unikalne materiały, udostępnione przez Parafię św. Stanisława Kostki – Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, za które składamy podziękowanie.
Pozostałe zdjęcia i materiały wykorzystane na wystawie pochodzą z publikacji będących w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Jerzy Popiełuszko (1947-1984) - kapelan Solidarności, duszpasterz ludzi pracy i orędownik niewinnie krzywdzonych, kapłan, który zawsze z niezachwianą odwagą opowiadał się po stronie prawdy. Przez głębokie zaangażowanie w najważniejsze sprawy wiernych, dla których stał się przewodnikiem i moralnym autorytetem w trudnych latach stanu wojennego, ucieleśnił w sobie ewangeliczny ideał kapłana. Własnym życiem przypieczętował znaną z ewangelii zasadę zwyciężania zła dobrem, jednocząc wokół niej cały naród.
19 października 1984 r. odprawił swoją ostatnią Mszę św. – i zniknął. Szukała go cała Polska oprócz milicji, bo to właśnie przez nich został porwany, a następnie zamordowany. Nie mogli jednak zamordować jego myśli, dzieła i pamięci o nim. Jego postawa i męstwo wyrażały się w słowach „przekroczyłem barierę strachu, jestem gotowy na wszystko”. Płakano po nim na pogrzebie i później, ale równocześnie serca Polaków się wzmacniały, rósł opór i zaczynała dojrzewać nadzieja. To nie była ofiara daremna.

Wystawa czynna od 10 października do 30 listopada 2014 r. w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

MBP Jasło

Ulubieńcy publiczności, czyli Opania i Zborowski w JDK

$
0
0

IMG 0988Super Duo, czyli Marian Opania i Wiktor Zborowski wystąpili na scenie Jasielskiego Domu Kultury (12 października br.) w ramach VI Jesiennych Spotkań z Teatrem.


Artyści zaprezentowali program, na który złożyły się piosenki Młynarskiego, Brela i Wysockiego oraz szmoncesy zapożyczone ze starych warszawskich kabaretów. - Tak drodzy państwo, ja doskonale wiem co dzieje się w waszych duszach, sercach i umysłach. To jakby uderzenie obuchem albo rażenie piorunem. Tak, mili państwo. Oczy was nie mylą – to ja wasz ulubieniec – przywitał publiczność Wiktor Zborowski.

Kabaret Super Duo tworzą dwaj znakomici polscy aktorzy Marian Opania i Wiktor Zborowski. Ich program to klasyka rozrywki w najlepszym wydaniu. W spektaklu, który doceniany jest zarówno przez publiczność, jak i krytyków wykorzystane zostały różne formy kabaretowe, przeplatane anegdotami zza kulis teatru oraz opowieściami z planu filmowego.

Partnerzy wydarzenia: Lotos S.A, PGNiG Obrót detaliczny oraz Miasto Jasło.

kp (JDK)


Platforma Obywatelska zaprezentowała kandydatów na zbliżające się wybory samorządowe

$
0
0

DPP 421Podczas konferencji prasowej Platforma Obywatelska RP w Jaśle przedstawiła kluczowe założenia programowe dla radnych powiatu w Jaśle w latach 2014-2018 oraz kandydata na burmistrza miasta Jasła.


Na burmistrza miasta Jasła partia wytypowała Elwirę Musiałowicz-Czech. Również do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z ramienia tej partii zgłosili się kandydaci m.in. Dariusz Pomprowicz. Gościem specjalnym na konferencji prasowej była europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Liderzy list powiatowych:
Okręg 1 Miasto Jasło: Adam Kmiecik
Okręg 2 Gmina Jasło: Henryk Motkowicz
Okręg 3 Gmina Skołyszyn: Bogusław Kręcisz
Okręg 4 Gminy Kołaczyce i Brzyska: Stanisław Żygłowicz
Okręg 5 Gminy Dębowiec i Osiek Jasielski: Stanisław Mlicki

DPP 422

Kolejność na listach:
A – Jasło – Okręg nr 1
1. Adam Kmiecik
2. Dorota Gawlik-Feldo
3. Bogdan Rzońca
4. Andrzej Czajka
5. Agnieszka Sobczyk
6. Dariusz Kowalski
7. Teresa Iwaniec
8. Krzysztof Nowosielski
9. Joanna Kozak-Pierunek
10. Łukasz Gogosz
11. Krzysztof Matuszewski
12. Jolanta Jachym
13. Józef Dunaj
14. Daniel Baron

B- Gmina Jasło Okręg 2
1. Henryk Motkowicz
2. Józef Nabozny
3. Bozena Macek-Lubaś
4. Ewa Łakomiec
5. Edyta Wiktorska
6. Michał Dubiel

C- Gmina Skołyszyn Okręg 3
1. Bogusław Kręcisz
2. Magdalena Dranka-Zywiec
3. Katarzyna Lubaś
4. Jan Kosiba
5. Elżbieta Madej
6. Krzysztof Sarnecki

D- Kołaczyce Okręg nr 4
1. Stanisław Żygłowicz
2. Wanda Nowak
3. Jerzy Gustek
4. Janina Kopera
5. Renata Salacha
6. Zbigniew Gajda

E- Dębowiec Okręg nr 5
1. Mlicki Stanisław
2. Danuta Setlak
3. Jan Ciurej
4. Zofia Wickowska
5. Alfreda Stachurska
6. Stanisław Zoła

F- Tarnowiec Okręg nr 6
1. Stanisław Lawera
2. Ryszard Bęben
3. Cecylia Koszler
4. Jan Motkowicz
5. Bożena Skołuda
6. Paweł Pikuła
7. Krystyna Lawera
8. Dariusz Kmiecik

Anna Dziura

Gala „Korczaki 2014” w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle

$
0
0

Laureaci-KorczakówŚwięto Edukacji to taki dzień, w którym wszyscy doceniają nauczycieli, choć właściwie powinni to robić przez cały rok.


Otrzymali oni wyrazy uznania od organu prowadzącego, dyrekcji i poszczególnych klas oraz uczniów, lecz dodatkowo społeczność szkolna Zespołu Szkół Technicznych, postanowiła, począwszy od tego roku, uhonorować nauczycieli na swój sposób, wręczając im nauczycielskie Oskary – „Korczaki”. Kim był Janusz Korczak, przypominać nie trzeba, wzór pedagoga, który dla swoich wychowanków poświęcił wszystko. Uczniowie w dzisiejszych czasach nie wymagają od nauczycieli aż takiego zaangażowania, jednakowoż na swój, czasem żartobliwy sposób, po powszechnych, bezpośrednich wyborach, ogłosili vox populi w następujących kategoriach:
Perfekcyjna Pani Domu – tropiciel buciorów i identyfikatorów. W tej kategorii zwyciężyła nauczycielka języka angielskiego, p. mgr Marzena Olbrot
Ostatni Mohikanin – nauczyciel „wieczny”, pracujący najdłużej w naszej szkole, niekwestionowany zwycięzca, to nauczyciel przedmiotów zawodowych, p. mgr. Henryk Bilski
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz – bezwzględny tropiciel ściąg i plagiatów. Dumnym posiadaczem statuetki została nauczycielka chemii i biologii, p. mgr.inż. Anna Kośińska-Babiarz,
Dzień Świra – najbardziej szalony nauczyciel, lecz absolutnie nie wariat. Nagroda powędrowała do anglistki, p. mgr Anny Kijak
Terminator – nauczyciel budzący największy postrach. Po zaciętej walce „Korczaka” w tej kategorii otrzymała polonistka, p. mgr Iwona Dybaś.
Jako że w szkole przeważa płeć męska w wieku szczenięcym, następną kategorią był Mroczny Przedmiot Pożądania, czyli najatrakcyjniejsza nauczycielka, w tym przypadku geografii, p. mgr Agnieszka Przywara – Szumiec.
Kolejny „Korczak” przyznany przez uczniowską społeczność to Pan życia i śmierci, czyli wyduszający z uczniów ostatni oddech wuefista, mianowicie p. mgr Łukasz Książkiewicz.
Uczniowie nie zapomnieli także o „humanistach”, choć nie są to przedmioty, które „tygryski lubią najbardziej”. W kategorii „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” nagroda powędrowała do nauczyciela religii, o. mgr Jerzego Marusi.
Jesteśmy szkołą techniczną, więc „nauki ścisłe” to nasz konik, nie mogło więc zabraknąć kategorii „Tylko dla Orłów”. Po zaciętej rywalizacji nagrodę otrzymał nauczyciel matematyki p. mgr Roman Kosiński.
Jak szkoła zawodowa, to i nauczyciele tychże przedmiotów. Spośród nominowanych w kategorii „Transformers”, społeczność uczniowska wybrała p. mgr Krzysztofa Płaziaka.
Kolejna kategoria to „Matrix”, czyli najlepszy informatyk, gdzie statuetka powędrowała do p. mgr Damiana Bartusia.
I kategoria ostatnia, choć nie najmniej ważna „Dawca Pamięci” – „nagroda publiczności”, czyli najlepszy nauczyciel. Zacięta walka wyłoniła zwycięzcę, którym ponownie został p. mgr Damian Bartuś.

Gratulujemy zwycięzcom, choć nie ma u nas przegranych i zapraszamy za rok na rozdanie „Korczaków” 2015.

Samorząd Szkolny
Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle

Nagrody Burmistrza Miasta Jasła dla nauczycieli

$
0
0

nagrody-dla-nauczycieli14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, czternastu nauczycieli szkół i przedszkoli, których organem prowadzącym jest Miasto Jasło, odebrało nagrody Burmistrza Miasta Jasła.


Nagrodę Burmistrza Miasta Jasła otrzymali: Celina Najbar - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 4, Wioletta Galej - nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 10, Renata Duda - nauczyciel Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle, Wiesław Rudnicki - nauczyciel Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle, Dorota Zduń - nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich Nr 2, Zofia Drwal - nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, Bożena Miluk - nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, Stanisława Guzek - nauczyciel Przedszkola Miejskiego Nr 2, Krystyna Dobosz - nauczyciel Przedszkola Miejskiego Nr 3, Teresa Sypień - nauczyciel Przedszkola Miejskiego Nr 6, Dorota Fortuna - nauczyciel Przedszkola Miejskiego Nr 11, Grażyna Idzik -dyrektor Zespołu Szkół Miejskich Nr 4, Anna Kwiatkowska - dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 10, Monika Lechowska - dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 11.

Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy i przyznawane są nauczycielom za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej w tym realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły. Nagroda może być przyznawana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole co najmniej jednego roku.

UMJ

„Mocni bez przemocy”

$
0
0

fontanna(1)Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle jako realizator prowadzi rekrutację do projektu „Mocni bez przemocy” skierowanego do dzieci z klas 4-6 szkoły podstawowej oraz młodzieży gimnazjalnej z klas 1-3. w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Edycja 2014r.


Rekrutacja trwa od 13 - 20 października.

W ramach projektu realizowane będą działania od października do grudnia 2014r.:

Zajęcia grup socjoterapeutycznych dla 2 grup: I grupa – szkoła podstawowa (klasy IV – VI) i II grupa – gimnazjum (klasy I – III)
W ramach zajęć zorganizowane zostaną dla uczestników grup spotkania i wycieczka integracyjna, które wzmocnią umiejętność komunikowania się w grupie, powściągliwości, czekania na swoją kolej, współpracy z innymi rówieśnikami, wyrażania uczuć w sposób społecznie akceptowany, odpowiedzialności za siebie i innych, zaufanie.

Spotkania na ściance wspinaczkowej (grupa I i II). Zorganizowane zostaną 3 spotkania dla każdej z grup.

Dwudniowy wyjazd na zieloną szkołę zorganizowany w województwie podkarpackim dla grupy I i II. Każde dziecko będzie uczestniczyć w wyjeździe ze swoim rodzicem/opiekunem. Podczas wyjazdu dzieci i ich opiekunowie będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą, wyciszenia się i wzmocnienia wzajemnych relacji.
Warsztaty zdrowego stylu życia odbywać się będą w dwóch grupach.

Warsztaty będą miały na celu:

Nabycie wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania się i wpływu złych nawyków żywieniowych na kondycję fizyczną i psychiczną młodego człowieka (właściwa dieta, zaburzenia odżywiania: anoreksja, bulimia i inne);
Uwrażliwienie na krótkotrwałe i pozornie tylko pozytywne działanie używek takich jak m.in. alkohol, nikotyna, narkotyki przy ogromnych szkodach, jakie przynieść może ich spożywanie i nadużywanie;
Uświadomienie negatywnego wpływu używek na funkcjonowanie rodziny i ich związku z zachowaniami agresywnymi oraz ich destrukcyjny wpływ na życie zawodowe człowieka;
Nabycie wiedzy dotyczącej skutków zażywania środków anabolicznych, w tym zaburzenia funkcjonowania poszczególnych układów organizmu ludzkiego (hormonalnego, krwionośnego) oraz zaburzenia psychiczne z tym związane.
Kryteria kwalifikowalności uczestnictwa w projekcie

Do projektu zakwalifikowane będą 24 osoby z rodzin zagrożonych lub dotkniętych przemocą w rodzinie z terenu miasta Jasła, w tym:
młodzież gimnazjalna (12 osób) uczęszczająca do Gimnazjum Nr 1 w Jaśle,
dzieci klas IV - VI (12 osób) uczęszczające do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jaśle.
Rekrutacja Uczestników Projektu jest prowadzona za pośrednictwem pracowników socjalnych przy współpracy z Zespołem Interdyscyplinarnym oraz pedagogami szkolnymi.

Rekrutacja zostanie przeprowadzona przez Komisję Rekrutacyjną w składzie: Dyrektor MOPS w Jaśle, koordynator projektu, terapeuty, w oparciu o następujące kryteria:

dzieci/młodzież z rodzin zagrożonych lub dotkniętych przemocą w rodzinie z terenu miasta Jasła (weryfikacja: opinia pracownika socjalnego o sytuacji dziecka w rodzinie, a w przypadku niekorzystania z pomocy społecznej MOPS w Jaśle pedagoga szkolnego),
status ucznia klas IV - VI szkoły podstawowej lub I- III szkoły gimnazjalnej (weryfikacja: zaświadczenie ze szkoły),
zgoda rodziców/opiekunów prawnych na udział dzieci i młodzieży w projekcie.
W przypadku zgłoszenia się większej niż zakładana ilości dzieci i młodzieży do udziału w projekcie, które spełnią ww. kryteria Komisja weźmie pod uwagę kolejność zgłoszeń. Zostanie również utworzona lista osób rezerwowych.

Wszelkie informacje na temat rekrutacji udzielane są pod numerem telefonu 013 44 370 15 u Pani Jolanty Kosiek – pracownika socjalnego, koordynatora ds. prowadzenia procedury Niebieska Karta.

Jolanta Kosiek

MOPS Jasło

II RUN AND ROL Jasło 2014

$
0
0

1Jazda Szybka na Rolkach i Nartorolkach oraz Biegi Uliczne. Fotorelacja


Przy wspólnej organizacji oraz zaangażowaniu: Urzędu Miasta w Jaśle, SPEED Jasło i MOSiR Jasło, udało się przeprowadzić już po raz drugi RUN and ROLL. Ponownie organizatorzy zamówili wspaniałą pogodę i 11-go października na starcie stanęło około 250 zawodników, w tym 112 rolkarzy i 141 biegaczy. Gościliśmy zawodników z Krakowa, Katowic, Chrzanowa, Skawiny, Sanoka, Gorlic, Krosna, Krościenka, Brzostku , Nienaszowa, Jedlicza, Pisza i wielu pobliskich miejscowości. Specjalną atrakcją zawodów był wyścig na nartorolkach, na który byli zaproszenie zawodnicy z Pucharu Polski. Mieliśmy okazję zaobserwować w jaki sposób narciarze trenują w lecie do sezonu zimowego. W tej konkurencji na 1500m zwyciężył Alan Ciborowski, a na dystansie 10km Wojciech Pelczar MUKS Jedlicze, który tydzień temu zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Polski na Nartorolkach. Na imprezie przewidziane były dystanse dla dzieci jak i również dla dorosłych. Do rozdania było 250 medali, 46 pucharów i 52 statuetki oraz wiele innych ciekawych nagród do wylosowania.

2

W Biegu głównym 5 kilometrową trasę pokonało 77 zawodników. Najszybszym okazał się Robert Gleń z MUKS Jedlicze przed Łukaszem Szumcem, a wśród kobiet Ewelina Borowska –Pawluś. Na 10 kilometrowym dystansie swoje siły mierzyło 60 rolkarzy, na czele ze zwycięzcą – Marcinem Bińkiem z NOKIA Kraków, Alanem Ciborowskim SPEED Jasło i Ireneuszem Kubinem SNPTT1917 Zakopane. W kategorii kobiet najlepszy czas uzyskała Kowalska Marta - Silesia Racing Katowice. Wśród dzieci na rolkach triumfowali Roksana Ciborowska SPEED Jasło i Szymon Gąsienica Roj SNPTT1917 Zakopane, a w biegu Kołek Weronika i Stasiak Piotr. Oprócz tego były wyodrębnione kategorie wiekowe na wszystkich dystansach więc każdy miał jakieś szanse ze swoimi rówieśnikami.

Specjalną atrakcją zawodów był dwubój, gdzie należało zaliczyć obie konkurencje Open, czyli bieg na 5 km i jazdę na rolkach 10 km. Na 1 miejscu uplasował się Łukasz Szumiec z JSC Jasło, a wśród kobiet Gabriela Ciborowska SPEED Jasło.

Najstarszym biegaczem został 73- letni Leopold Jamro z Gorlic, a rolkarzem 70-letni Waldemar Ciborowski z Pisza, natomiast najmłodszym biegaczem 1,5 roczna Iga Przywara z OPTIMA Skawina, a rolkarzem 4-letni Kacper Mazurczyk z Jasła.

3

Przygotowane trasy charakteryzowały się bardzo dobrą nawierzchnią, a ich układ sprzyjał kibicom, którzy mogli śledzić rywalizację zawodników na kolejnych pętlach biegu i jazdy na rolkach. Jasielska Policja i Straż Miejska( dla , których należą się gorące podziękowania) czuwała nad bezpieczeństwem, zamykając ulice na czas trwania wyścigów.

Mamy nadzieję, że zawody podobały się zawodnikom i mieszkańcom Jasła ponieważ w projekcie jest Tor rolkarski, na którym będą mogli uczyć się i trenować dzieci i dorośli.

UMJ

Policjant zatrzymał kobietę, która porwała niemowlę

$
0
0

360Policjant Komendy Powiatowej Policji w Jaśle będąc w krośnieńskim szpitalu zatrzymał kobietę, która porwała kilkudniowe niemowlę. Dziecku ani matce nic się nie stało.


Do zdarzenia doszło wczoraj przed południem. Jak wstępnie ustalili policjanci, matce przebywającej w holu szpitala nieznana młoda kobieta zabrała śpiące w nosidełku kilkudniowe niemowlę. Kobieta wraz z dzieckiem ruszyła w stronę wyjścia ze szpitala, jednak matka natychmiast wszczęła alarm i kobieta pozostawiła niemowlę, a sama zaczęła uciekać.
Wszystko widział stojący w holu szpitala policjant, który był w tym czasie po służbie. Zaalarmowany krzykiem matki funkcjonariusz pobiegł za uciekającą kobietą. Dogonił ją przed szpitalem i zatrzymał. Dziecku ani matce nic się nie stało.
23-letnia sprawczyni została poddana badaniu lekarskiemu. Decyzją lekarzy kobieta trafiła na obserwację do szpitala psychiatrycznego.
Policjanci z Krosna prowadzą w tej sprawie postępowanie.

KMP Krosno

Ruszyła druga edycja „Turnieju Miast Zumi”!

$
0
0

II-edycja- Turnieju-Miast-Zumi Zagłosuj i pomóż swojemu miastu wygrać kampanię promocyjną w Zumi i Onet


Pierwsza edycja „Turnieju Miast Zumi” spotkała się z ogromnym odzewem ze strony mieszkańców, którzy wykazali niebywałe zaangażowanie i mobilizację, aby pomóc swojemu miastu w zdobyciu kampanii promocyjnej w serwisach Zumi i Onet. Na forach dyskutowano o przebiegu akcji, w serwisie Facebook mieszkańcy tworzyli wydarzenia zagrzewające do oddania głosu na ich miejscowość. Zarówno media lokalne jak i same Urzędy Miast informowały o plebiscycie. W pierwszej dziesiątce uplasowały się: Rawa Mazowiecka, Krotoszyn, Węgorzewo, Rypin, Bytów, Gostyń, Wieluń, Zamość, Jarocin i Szydłowiec.

W tym roku ponownie Zumi wraz z Onetem szuka wyjątkowych i aktywnych miast. Do wygrania jest olbrzymia pula nagród powiększona względem ubiegłego roku. W drugiej edycji rankingu Organizator turnieju nagrodzi aż trzy miasta w postaci rabatu 99% na kampanie promocyjne o wartościach kolejno: I miejsce – 200 tys. PLN, II miejsce 100 tys. PLN, III miejsce 50 tys. PLN.

fgs

Na czym polega „Turnieju Miast Zumi”?

Zabawa ma formę rankingu, w którym uczestnicy mogą zagłosować na jedno spośród 335 miast powiatowych. By każde miasto miało równe szanse wygrania nagrody, zostanie zastosowana proporcja ilości głosów do ilości liczby mieszkańców i to ona zadecyduje o pozycji w rankingu.

Głosy na miasta można oddać przez stronę http://turniejmiast.zumi.pl/ do 6 listopada 2014 r.

Więcej informacji na temat rankingu na konkurs@zumi.pl oraz pod numerem + 48 12 277 48 32.


Udany start naszych zawodników w mocnym turnieju w Słowacji

$
0
0

IMG 20141011 184932W dniu 11.10.2014 rozegrany został bardzo mocny turniej w Povazkiej Bystricy gdzie na zaproszenie organizatorów reprezentowaliśmy nasze miasto.


W zawodach udział wzięło 450 zawodników. Nasz klub reprezentował ośmioosobowa ekipa, która pokazała się w bardzo dobrej strony. Dzięki uprzejmości organizatorów nasze „młodziczki” mogły rywalizować również ze starszymi od siebie rywalkami i zdobywać cenne doświadczenie, które na pewno przyda się w dalszych startach.
Wyniki naszych reprezentantów:
Patryk Zawadzki – złoto w kategorii wagowej do 30 kg U13
Mateusz Kluszczyk – brąz w kategorii wagowej do 27 kg U11
Gabriela Jaracz – brąz w kategorii wagowej do 27 kg U11
Natalia Nocula – złoto w kategorii wagowej do 40 kg U15 oraz brąz w kategorii wagowej do 44 kg U18
Katarzyna Kolbusz – złoto w kategorii wagowej do 48 kg U15 oraz brąz w kategorii wagowej do 48 kg U18
Paulina Górniak – srebro w kategorii wagowej do 57 kg U15 oraz srebro w kategorii wagowej do 57 kg U18
Joanna Nocula – srebro w kategorii wagowej do 48 kg U18

10719303 777658298967742 734223665 n

10723644 777658522301053 1086469529 n

10726564 777658222301083 1708549392 n
Łącznie z tych zawodów jasielscy judocy przywieźli 3 złote medale, 3 srebrne i 4 brązowe.
Gratulacje dla zawodników za wspaniałe wyniki sportowe oraz słowa podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w organizacji wyjazdu.

Przemysław Czarnecki
UKS ASW-JUDO JASŁO
WWW.judo-jaslo.pl

Pokaż język! Weź udział w regionalnym dyktandzie!

$
0
0

Dyktando

Krzyżaccy łupieżcy, wierzchowce okryte kropierzem i symulatory ruchu w supernowoczesnym muzeum… – to tylko wycinki z barwnego tekstu ubiegłorocznego Dyktanda „Jasielszczyzna zna polszczyznę”. A kolejna okazja do zmierzenia się z pułapkami języka polskiego już wkrótce!
4 listopada 2014 r. o 11:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Jasielski Dom Kultury zapraszają wszystkich odważnych miłośników polszczyzny na trzecie regionalne dyktando „Jasielszczyzna zna polszczyznę”. W pogodnej atmosferze i doborowym towarzystwie przekonamy się, czy dobrze i sprawnie posługujemy się językiem ojczystym. Na uczestników wydarzenia czeka również spotkanie ze specjalnym gościem: w trakcie oczekiwania na wyniki dyktanda Dariusz Bugalski, poeta, dziennikarz radiowej „Trójki”, autor wielu rozmów i wywiadów, opowie „O sztuce rozmowy”.

Podobnie jak w poprzednich edycjach dyktanda, spotykamy się w sali widowiskowej JDK. Biegłość ortograficzna będzie sprawdzana w czterech kategoriach: uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, osoby dorosłe. Wszystkich mieszkańców Jasielszczyzny, którym bliska jest polszczyzna, prosimy o zgłaszanie się (imię i nazwisko, grupa wiekowa, e-mail lub telefon kontaktowy) do 30 października drogą mailową na adres czytelnia@mbp.jaslo.pl lub osobiście w Czytelni Głównej MBP w Jaśle przy ul. Kołłątaja 1.

MBP w Jaśle

Policjanci zlikwidowali plantację konopi

$
0
0

1293360123Pięć zarzutów usłyszał 39-letni mieszkaniec gminy Skołyszyn.


Policjanci zabezpieczyli w jego domu kilkadziesiąt sztuk amunicji, proch strzelniczy oraz marihuanę. Zlikwidowali także poletko, na którym uprawiał konopie indyjskie. Funkcjonariusze ustalili również, że uzyskany z konopi środek odurzając udzielał innym osobom. Grożą mu surowe konsekwencje.

Od pewnego czasu policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej weryfikowali informacje dotyczące nielegalnej uprawy konopi na terenie gminy Skołyszyn. Podejmowane przez funkcjonariuszy działania doprowadziły ich do miejsca, w którym znajdowało się poletko z zakazaną rośliną. Okazało się, że z części rosnących na nim krzaków zebrane zostały już liście i „topy”. Pozostałe konopie policjanci zabezpieczyli.

W toku dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że nielegalnym procederem prawdopodobnie zajmuje się 39-letni mieszkaniec gminy Skołyszyn. Policjanci weszli do jego domu. Typowanie okazało się trafne. W trakcie przeszukania pomieszczeń funkcjonariusze zabezpieczyli marihuanę. Ponadto znaleźli proch strzelniczy i kilkadziesiąt sztuk naboi różnego kalibru.

W czasie prowadzonego postępowania policjanci zebrali również materiał dowodowy, z którego wynikało, że podejrzany otrzymaną z roślin marihuanę udzielał innym osobom.

1954410699

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut nielegalnej uprawy konopi indyjskich, posiadania marihuany oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji. Ponadto policjanci przedstawili mu zarzut udzielania innym osobom, w tym małoletniemu, środka odurzającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Jaśle zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Podejrzanemu grożą surowe konsekwencje, gdyż zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, udzielanie środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu, ułatwianie użycia albo nakłanianie go do użycia takiego środka lub substancji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej jest zbrodnią w rozumieniu prawa karnego, a sprawcy takiego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

W minionym tygodniu policjanci z jasielskiej komendy zlikwidowali uprawę konopi na terenie gminy Jasło. O tym zdarzeniu przeczytasz tutaj

KPP w Jaśle

W Misiowej Krainie

$
0
0

ASDSA14 października br. minęła 88 rocznica wydania książki o przygodach „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a. Z tej okazji obchodzone były Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.


Jak co roku ulubieniec małych i dużych obchodził swoje święto także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Najmłodsi goście urodzinowego spotkania z entuzjazmem wysłuchali głośnego czytania o przyjęciu na cześć misia o wielkim sercu i złożyli życzenia milusińskiemu jubilatowi. Czego życzyli? „samych słodkich chwil” oraz dużo uśmiechu. Wspólnie pomogli przyjaciołom Kubusia napełnić misiową spiżarnię smakowitymi rybkami, które samodzielnie złowili i odgadywali popularne powiedzenia mieszkańców Stumilowego Lasu. Jak na prawdziwe urodziny przystało miś-jubilat poczęstowała swoich gości ulubionymi przysmakami wszystkich misiów. Nie zabrakło także wesołych piosenek na cześć ulubieńca, a uśmiechom i pożegnaniom z nim nie było końca.

ad

DSD
W imprezie urodzinowej w Oddziale dla Dzieci MBP wzięli udział najmłodsi z Przedszkola Miejskiego nr 10 i Bajkowego Prywatnego Przedszkola.

MBP w Jaśle

Rozwiązywanie problemów społecznych w Jaśle

$
0
0

IMG 0718Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle realizuje kompleksową ofertę wsparcia dla mieszkańców znajdujących się w trudnych sytuacjach. Placówka wychodząc naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości społecznej, podejmuje innowacyjne działania na rzecz mieszkańców przy wykorzystaniu środków unijnych i ministerialnych.


W ostatnich latach MOPS podjął szereg inicjatyw w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, wspierania rodziny, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, aktywizacji osób niepełnosprawnych w tym z zaburzeniami psychicznymi, wsparcia dla poszczególnych grup społecznych.

Dla rodziny
Wśród szeregu zadań realizowanych w ramach „Gminnego programu wspierania rodzin” w zakresie poradnictwa specjalistycznego, działań edukacyjnych i profilaktycznych, na szczególną uwagę zasługują mediacje rodzinne oraz terapia rodzin, dzięki którym rodziny uzyskują wsparcie w rozwiązywaniu konfliktów i problemów. Z kolei powołanie Zespołu Interdyscyplinarnego w 2011r. oraz realizacja działań określonych w „Miejskim Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie” zwiększyły skuteczność przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wprowadzona została „Jasielska Karta Dużej Rodziny”, dzięki której rodziny wielodzietne mogą liczyć na ulgi i zwolnienia m.in. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Miejskim Zakładzie Komunikacji Samochodowej, Jasielskim Domu Kultury czy też Muzeum Regionalnym. Do 14 października br. wydanych zostało 941 kart.

Aktywizacja mieszkańców
Wykorzystując możliwości jakie dała perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2007-2013 samorząd pozyskał środki finansowe na realizację projektów: systemowego „Czas na aktywność w mieście Jaśle” (dof. 2,3 mln zł na lata 2011- 2015) oraz konkursowych: „Inwestuję w siebie – stawiam na aktywność” (dof. 364 tys. zł) oraz „Masz szanse być aktywnym” (300 tys. zł), których realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Projekty umożliwiły wdrożenie różnorodnych metod pracy z poszczególnymi grupami społecznymi, w tym realizację staży zawodowych, z których od 2013r. skorzystało 70 mieszkańców miasta.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi
Na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie corocznie zlecana jest realizacja zadań z zakresu pomocy społecznej oraz z zakresu wspierania rodziny organizacjom pozarządowym. Dzięki temu możliwe jest dofinansowanie w formie dotacji z budżetu miasta działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży specjalnej troski, prowadzenia i zapewnienia miejsc w placówkach wsparcia dziennego dla dzieci, działalności na rzecz osób starszych i samotnych w tym na realizację usług opiekuńczych. Kwota dotacji przyznanych organizacjom pozarządowym w ostatnich latach wyniosła w sumie ponad 4,5 mln zł.

Dożywianie i stypendia
Corocznie samorząd Jasła przeznacza z własnego budżetu, a także pozyskuje środki na dożywianie. W latach 2011-2013 na dożywianie przeznaczono 9,2 mln zł, z czego aż 6,9 mln zł wyniosło dofinansowanie z budżetu państwa. W pierwszym półroczu 2014 na dożywanie wydano 1,4 mln zł, z czego miasto dołożyło 500 tys. zł, a z budżetu państwa 960 tys. zł. Od 2011 roku do I półrocza 2014 roku na pomoc w formie stypendiów i zasiłków szkolnych z budżetu miasta przeznaczono 380 tys. zł, przy wsparciu ze strony państwa w kwocie 1,5 mln zł.

UMJ

Viewing all 1405 articles
Browse latest View live