Quantcast
Channel: Strefa rodzica | Porady dla rodziców - MiastoJasło.pl
Viewing all 1405 articles
Browse latest View live

Szkolenie „Prawo pracy w 2014 roku”

$
0
0

Szkolenie „Prawo pracy w 2014 roku”

Zmiany w prawie pracy w 2014 roku to temat szkolenia zorganizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Państwową Inspekcję Pracy w Starostwie Powiatowym w Jaśle.


„Prawo pracy w 2014 roku” to temat szkolenia, które odbyło się 18 lutego b.r. w Starostwie Powiatowym w Jaśle. Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jakie zaszły zmiany w czasie pracy. Poznali zasady nabywania i udzielania urlopów wypoczynkowych, a także uprawnienia pracownika do urlopów związanych z wychowywaniem dzieci.

Szkolenie „Prawo pracy w 2014 roku”


Szkolenie „Prawo pracy w 2014 roku”

Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy przypomniał także pracodawcom podstawowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wobec osób zatrudnianych na innej podstawie niż umowa o pracę.
Szkolenie odbyło się w ramach cyklu szkoleń organizowanych przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. Poprzednie, zorganizowane w styczniu, dotyczyło zmian w programie Płatnik oraz obowiązków pracodawcy w 2014 roku.

Starostwo Powiatowe w Jaśle


Nie pal śmieci!!

$
0
0

842

W ostatnim czasie obserwuje się na terenie Gminy Jasło coraz częstsze przypadki spalania odpadów w piecach do ogrzewania domów jednorodzinnych.


Między innymi spala się plastikowe butelki, odpady z tworzyw sztucznych, opakowania zawierające tworzywa sztuczne (np. kartony po napojach), odpady płyty wiórowej, stare meble, starą odzież i inne odpady.
W procesach spalania ważną rolę odgrywa temperatura spalania, w spalarniach odpadów temperatury spalania utrzymuje się powyżej 800 – 1000 °C a spaliny są oczyszczane w urządzeniach oczyszczających, natomiast w paleniskach domowych temperatury są dużo niższe, co powoduje, że w emitowanych spalinach powstają bardzo szkodliwe związki chemiczne, które oddziałują bardzo szkodliwie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi w najbliższym otoczeniu.
W trakcie takiego spalania odpadów powstają różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak:
pył , tlenek węgla (CO), nieorganiczne związki chloru i fluoru, tlenki azotu jako NO2, dwutlenek siarki SO2, metale ciężkie : kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów, chrom, związki organiczne (dioksyny i furany)
Zanieczyszczenia te są przyczyną powstawania chorób nowotworowych, alergii, chorób płuc i innych schorzeń. Powstające zanieczyszczenia ze względu na niewielkie wysokości kominów zanieczyszczają najbliższe otoczenie, szczególnie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (brak wiatru, duża wilgotność powietrza). Jednymi z najbardziej szkodliwych substancji powstających przy spalaniu odpadów są dioksyny i furany, które należą do grupy związków rakotwórczych, a ich wpływ widoczny jest dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach.
Dla przykładu stężenie dioksyn i furanów w wydobywającym się z domowych kominów dymie może wynosić kilkanaście razy więcej niż dopuszczalne stężenie dla spalarni śmieci, gdzie zainstalowane są urządzenia oczyszczające spaliny, a wielkość emitowanych zanieczyszczeń do powietrza jest monitorowania poprzez wykonywanie pomiarów kontrolnym. Mimo stosowania takich zabezpieczeń, budowie nowych spalarni towarzyszą niejednokrotnie protesty okolicznych mieszkańców z obawy na zanieczyszczenie środowiska.

WARTO PAMIĘTAĆ!!!
Piec w domu nie jest spalarnią odpadów!
Spalanie różnego rodzaju odpadów jest powodem powstawania wielu zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska.
Odpady niebezpieczne powinny być poddane recyklingowi lub unieszkodliwianiu w specjalistycznych instalacjach i nie spalaniu w domu.

Spalanie odpadów powoduje nieobliczalne szkody dla zdrowia ludzi i środowiska!
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z przepisami ochrony środowiska spalanie odpadów w piecach do ogrzewania domów jest wykroczeniem zagrożonym mandatem lub karą grzywny.

Wójt Gminy Jasło
Stanisław Pankiewicz

Kolejne sukcesy Jasielskich narciarzy w Pucharze Polski 2013/14

$
0
0

narciarze

Z powodu braku śniegu i silnego wiatru w Dusznikach Zdrój kolejny cykl Pucharu Polski w Biegach Narciarskich został przeniesiony do Tomaszowa Lubelskiego.


W dniach 7-9. 02.2014r. znów jaślanin sięgnął po dwa złote medale, a w ostatni dzień w Ogólnopolskim Biegu Hetmańskim dołożył jeszcze jedno. Alan Ciborowski na 8 biegów w tym sezonie 7-krotnie zwyciężał. Obecnie ma taką przewagę punktową nad drugim, że raczej dowiezie zwycięstwo w całym cyklu.
Mamy również powody do radości z następców Alana, ponieważ jego siostra Roksana zajęła 6 i 7 miejsce, jej kuzyn Itan 22, a Radek Dybka 25, natomiast we wspominanym wcześniej Ogólnopolskim Biegu Hetmańskim kolejno 4,2 i 4 miejsce.
Klub Sportowy SPEED Jasło awansował z 15 na 12 pozycję w klasyfikacji drużynowej wyprzedzając kluby z Zakopanego, Katowic i Karpacza. Należy dodać, że łącznie w ,,Biegu na Igrzyska” wzięło udział 50 klubów z całej Polski więc możemy mieć powody do dumy i radości.

UMJ

Spotkanie w sprawie przeniesienia siedziby komisariatu policji

$
0
0

18.02.14---przeniesienie-posterunku-w-NKomisariat Policji w Nowym Żmigrodzie ma zostać przeniesiony do nowego budynku.


Z inicjatywy Starosty Jasielskiego Adama Kmiecika w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie poświęcone tejże kwestii. We wtorek (18 lutego br.) w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie poświęcone tematowi przeniesienia Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie do nowej siedziby. Uczestniczyli w nim Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Wójt Gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle Andrzej Wędrychowicz i Komendant Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie Jacek Krzyżak. Obecnie policjanci zajmują pomieszczenia w budynku położonym w sąsiedztwie Urzędu Gminy, przy ulicy Mickiewicza. W związku z likwidacją posterunku w Dębowcu i Krempnej, zwiększyła się liczna policjantów zatrudnionych w Nowym Żmigrodzie. W celu poprawienia warunków lokalowych, podjęto starania o przeniesieniu komisariatu policji do budynku położonego przy ul. Gorlickiej w Nowym Żmigrodzie.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Odnawialne źródła energii – wywiad z Piotrem Bialikiem, Prezesem Zarządu Argus Energy

$
0
0

Piotr-BialikOdnawialne źródła energii to dziedzina, która budzi coraz większe zainteresowanie zarówno wśród światowych inwestorów, jak i rządów państw, czy też organizacji międzynarodowych.


Z Piotrem Bialikiem, Prezesem Zarządu Argus Energy rozmawia Anna Dziura

Na samym początku zajmijmy się zdefiniowaniem odnawialnych źródeł energii. Czy one są i jakie jest ich znaczenie?
Odnawialne źródła energii to energia, która nas otacza. Znajduje się w wodzie, powietrzu, ziemi, jest dostarczana przez słońce. Znaczenie ma bardzo duże ze względu chociażby na to, że pobierając tę energię możemy mieć jej dużo za darmo, przy okazji oszczędzając energię wytwarzaną z kopalnych źródeł (ropa naftowa, gaz ziemny).

Jakie zalety ma stosowanie tego typu źródeł?
Ma same zalety. Po pierwsze ograniczamy emisję CO2 do atmosfery, czyli dbamy o środowisko. Po drugie jest to dużo tańsze niż wykorzystywanie tradycyjnych źródeł energii. Przykładowo stosując pompy ciepła ¾ energii, którą dostajemy jest za darmo; jest pobierana z otoczenia. Tylko ¼ energii służy do jej transportu do domów w celu ich ogrzania. W przypadku kolektorów słonecznych proporcja jest dużo bardziej korzystna, gdyż dużo więcej energii dostajemy za darmo od słońca. Problem stanowi fakt, iż tę energię dostajemy tylko wtedy, gdy świeci słońce, a nie wtedy kiedy jest ona nam potrzebna. Rozwiązań jest bardzo dużo. Czy to panele fotowoltaiczne do produkcji prądu, czy kolektory słoneczne do produkcji ciepłej wody użytkowej, czy pompy ciepła do ogrzewania domu.

Odnawialne źródła energii są dość drogie inwestycyjnie, ale eksploatacyjnie często najtańsze. Skąd bierze się ta zależność?
To nowe technologie, które nie są jeszcze bardzo rozpowszechnione. W związku z tym nie są one najtańsze. Jednak to, że są drogie jest sprawą pozorną. Weźmy pod uwagę wszystkie koszty związane z budową komina, kotłowni, obsługi w przyszłości tej kotłowni. Porównując to do kosztów pompy ciepła oszczędności są duże, choćby ze względu na to, że nie musimy budować specjalnych pomieszczeń na np. kotłownie. 1 kWh ciepła dostarczaną do domu dostajemy za cenę ¼ kWh energii elektrycznej. Nie ma w tej chwili tańszego sposobu ogrzewania.

Na przestrzeni lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie stosowaniem odnawialnych źródeł energii. Jak wyglądają statystyki?
Odnawialne źródła energii w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Z roku na rok przyrost montażu pomp ciepła jest dość duży. Stanowi 40-50%. Ma to związek z tym, ze wzrasta świadomość ludzi, którzy przekonują się do korzystania z takich źródeł ze względu na realne korzyści.

Jak to się kalkuluje w bliższej przyszłości?
Zwrot inwestycji w przypadku takich źródeł, w zależności od tego czym w tej chwili ogrzewamy waha się. Najbardziej korzystnie jest przy oleju opałowym. W takim przypadku jest to 3-4 lata. Przy gazie ziemnym zwrot inwestycji następuje w 9-10 roku.

Przed naszą gospodarką stoi wyzwanie. Prognozy pokazują, że do 2020 roku musimy zaniechać CO2 do atmosfery o 20%. Czy dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii możemy tego dokonać?
Za pomocą samych odnawialnych źródeł energii nie będziemy w stanie tego dokonać. Musi być zastosowany kompleksowy program, który obejmuje i emisję i redukcję emisji spalin samochodowych, czy związanych np. z produkcją przemysłową w regionach. Ogrzewając w naszych domach za pomocą odnawialnych źródeł energii mamy do czynienia z tzw. emisją niską. Ogrzewanie za pomocą węgla, czy innych, nie koniecznie pierwszej czystości źródeł sprawia, że z komina wydostają się spaliny, które później osiadają na naszych podwórkach. Nieoczyszczone substancje zawierają bardzo dużo substancji rakotwórczych. Odnawialne źródła energii to inwestycja, której nie można przecenić bo zdrowie naszych dzieci jest najważniejsze.

Jaka powinna być strategia, by zachęcić ludzi do stosowania odnawialnych źródeł energii?
Do tego potrzeba wielotorowych działań. Muszą one opierać się na powszechnej edukacji ludzi. Warto kłaść nacisk na uświadomienie społeczeństwu, że z pomocą odnawialnych źródeł energii zmniejszamy emisję CO2 i działamy na korzyść środowiska. Działania ze strony rządu i instytucji dbających o środowisko są również bardzo ważne. Dotacje do takich instalacji z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę

Z Piotrem Bialikiem rozmawiała Anna Dziura

Powstrzymaj rotawirusy, czyli co każdy rodzic powinien wiedzieć o zakażeniach rotoawirusowych

$
0
0

IMG 0215

Pierwsze 6 miesięcy to bardzo ważny okres w życiu dziecka. W tym czasie może ono przyjąć cykl szczepień przeciw rotawirusom.


Zakażenia rotawirusem są bardzo powszechne u dzieci. Wymioty i biegunki spowodowane nimi mogą doprowadzić do odwodnienia, a nawet hospitalizacji.

Rotawirusy są powszechne i wysoce zakaźne, dlatego trudno jest uniknąć zakażenia
Rotawirusy przenoszą się na druga osobę drogą pokarmową i poprzez kontakt w wydalinami osób chorych. Możliwe jest także rozprzestrzenianie się wirusa drogą kropelkową. Rotawirusy długo przeżywają na rękach (do 4 godzin) i na przedmiotach (kilka dni), a standardowe środki higieny nie wystarczają, aby je wyeliminować. Żeby doszło do zakażenia, wystarczy kontakt z osobą chorą lub przenoszącą wirusa, a także styczność z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami takimi jak klamki czy zabawki. Do zakażenia dochodzi np. wtedy, gdy dziecko weźmie do buzi zabawkę podaną przez osobę, która przenosiła na rękach wirusa. Przebywanie w domu nie chroni dziecka przed zakażeniem rota wirusami, gdyż mogą one zostać przeniesione przez rodziców lub innych członków rodziny czy odwiedzających gości.

Główne objawy zakażenia rotawirusami to ostra biegunka, wymioty i gorączka
Rotawirusy są głównym czynnikiem wywołującym ciężkie biegunki u niemowląt i dzieci. Są tak powszechne, ze prawie każde dziecko do ukończenia 5 roku życia ulega zakażeniu, którego przebieg bywa różny – od bezobjawowego, przez łagodny, do ciężkiego.
Do głównych objawów choroby należą:
-wymioty, często gwałtowne, trwające ok. 2 dni
- wodnista biegunka przez 4-8 dni
-gorączka, nawet 40 stopni C
Bardzo nasilone wymioty i biegunka, jeśli nie powiedzie się nawadnianie doustne, mogą doprowadzić do odwodnienia.

Warto rozpocząć szczepienie już na pierwszej wizycie szczepiennej, po ukończeniu przez dziecko 6 tygodni życia
Ratoawirusy są groźne szczególnie dla najmłodszych dzieci. Najcięższą postać rotawirusy nieżyt żołądkowo-jelitowy przebiega u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia. Małe dzieci łatwiej niż starsze ulegają odwodnieniu. Każdy rodzic wie również, jak trudno jest podać dziecku coś do picia, gdy ono tego nie chce. Zakażenie rotawirusowe może mieć nieprzewidywalny przebieg i nie można określić, które dziecko przejdzie je łagodnie, a które ciężko.

Hospitalizacja z powodu odwodnienia wywołanego zakażeniem rota wirusami może trwać do 9 dni
Odwodnienie w wyniku nasilonych wymiotów i biegunki jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dziecka i wymaga nawadniania dożylnego w szpitalu. Rocznie w Polsce z powodu zakażeń rota wirusowych trafia do szpitala ponad 21,5 tys. dzieci poniżej 5 roku życia. Dodatkowo rotawirusy są przyczyną ok. 11 tys. zakażeń wewnątrzszpitalnych (dzieci do 5 roku życia), tj. takich, gdy do zakażenia dochodzi u dzieci, które przebywają w szpitalu z innego powodu, np. zapalenia płuc czy zabiegu operacyjnego.

Oprac. Anna Dziura

Więcej na www.powstrzymajrotawirusy.pl

Świeżość poetyckiej strofy

$
0
0

Świeżość poetyckiej strofy

18 lutego 2014 r. w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle gośćmi były młode poetki – Agnieszka Dziedzic i Monika Kocik.


Dla obu poetek niezwykle ważne było „wyjście z szuflady” i pokazanie światu własnych tekstów i konfrontacja z czytelnikiem. Pisanie dla Moniki Kocik to przelewanie emocji na papier i radzenie sobie z rzeczywistością, cierpieniem i chorobą. B. Tora określiła jej wiersze jako miododajne i ciepłe, których prosta metafora jest łatwa w odbiorze.

(…)
I tylko uśmiech ten sam,
Mimo starości-bez zmian.
Taka już dola człowieka
Że młodość szybko ucieka.

Świeżość poetyckiej strofy


Świeżość poetyckiej strofy

Agnieszka Dziedzic nie uważa się za poetkę. Wie, że jej wiersze są trudne i mocno zmetaforyzowane. Nie napawają też optymizmem, a sama autorka stwierdza z humorem, że lepiej jest wpaść w rymy niż w depresję.
Swój warsztat doskonaliła na warsztatach w Łodzi, jednak miłość do literatury zawdzięcza Bożenie Gogosz, polonistce z jasielskiego liceum.
Zebrani wysłuchali wierszy m.in. : „Dom zapachu miłości”, „Niech mi się uda”, „Mięta z jabłkiem”, który jest gotowym pomysłem na obraz.

Pijąc mleczną
Kawę
(…)
W niebieskiej filiżance
Mieszając
słowa obliczone
(…)
Miętowa herbata
Dodaje blasku
Obok
Jabłka

MBP w Jaśle

Polscy ratownicy medyczni w drodze do Kijowa

$
0
0

Zdjecie

PCPM pomaga poszkodowanym na Ukrainie.


Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wysyła zespół ratowników medycznych do Kijowa by wspomóc lokalne służby ratunkowe w zapewnieniu pomocy osobom rannym w wyniku zamieszek na Ukrainie. Udający się do Kijowa ratownicy są ekspertami w udzielaniu pierwszej pomocy na co dzień pracującymi w pogotowiu ratunkowym na Śląsku. Ratownicy udają się na Ukrainę z pełnym wyposażeniem do udzielania pomocy medycznej oraz reanimacji osób poszkodowanych. Posiadają między innymi kołnierze ortopedyczne, sprzęt do udrażniania dróg oddechowych, opatrunki i folie izotermiczne. Ich celem jest niesienie pomocy wszystkim osobom w potrzebie, niezależnie od ich poglądów politycznych. Ratownicy działają w ramach nowo utworzonego przez PCPM zespołu szybkiego reagowania medycznego, w ramach którego polscy lekarze, ratownicy medyczni i specjaliści mogą udać się do kraju objętego kryzysem humanitarnym w terminie 24-48 godzin.

POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM)
PCPM jest organizacją pożytku publicznego (KRS: 0000259298), udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie oraz pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. Realizuje projekty z zakresu pomocy uchodźcom, edukacji i szkoleń dla młodzieży, wzmacniania potencjału kobiet i rozwijania ich przedsiębiorczości, rozwoju obszarów wiejskich, pomocy medycznej, w tym elektryfikacji ośrodków medycznych, zarządzania kryzysowego i wzmacniania potencjału samorządów i jednostek ratowniczych.
W roku 2013 PCPM prowadzi projekty w Libanie, Sudanie Południowym, Etiopii, Gruzji, Tadżykistanie oraz w Autonomii Palestyńskiej. Działalność PCPM w kraju skupia się na edukacji humanitarnej i rozwojowej oraz informowaniu o sytuacji humanitarnej w krajach dotkniętych wojnami domowymi oraz klęskami żywiołowymi.
Dalsze informacje:
Strona internetowa: www.pcpm.org.pl E-mail: media@pcpm.org.pl
Facebook: https://www.facebook.com/PCPM.NGO

(PCPM)


W orbicie narracji Alice Munro

$
0
0

DKK-luty-2014

W DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbędzie się dyskusja o opowiadaniach tegorocznej noblistki Alice Munro zawartych w tomach „Zbyt wiele szczęścia”, „Uciekinierka” oraz „Miłość dobrej kobiety”.

Alice Munro swoje historie skupia na kanadyjskiej prowincji, ale uniwersalność jej prozy sprawia, że łatwo odczytujemy stany emocjonalne bohaterów. Leniwa i z pozoru nudna prowincja jawi się w prozie Munro jako tygiel rozmaitych narracji, a zwykły człowiek staje się ich bohaterem. Munro o kondycji człowieka wie dużo. Opowiada wolno, czasem flegmatycznie jakby świadomie dając czas czytelnikowi na zaprzyjaźnienie się z bohaterami poprzez drobiazgowe opisy, dialogi i monologi wewnętrzne. Czasem jej historie wprawia w ruch z pozoru mało znaczące zdarzenie jak w opowiadaniu „Szansa”, kiedy to incydent w pociągu zmienia życie Juliette, głównej bohaterki.
Spotkanie odbędzie się 25 lutego (wtorek) 2014, o godz. 16.00, ul. Kołłątaja 1.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

Jasielskie Spotkania z Podróżnikami - Irian Jaya. Lekcja pokory

$
0
0

2014.03.06-Irian-Jaya

Szukając miejsc dzikich i zagubionych, znany ze słabości do mocnych wrażeń Andrzej Ziółkowski tym razem wybrał się na Papuę Zachodnią.

Z kajakiem pneumatycznym na plecach i zamiarem dotarcia do jakiejś rzeki, która dałaby mu się spłynąć aż do Oceanu Indyjskiego, wyruszył z Wameny w kierunku Tricory, drugiego najwyższego szczytu na wyspie (4750 m). Zgodnie z założeniem udało mu się przemierzyć 120 km przez dżunglę, jednak w trakcie zdobywania góry popełnił błąd i nabawił się poważnej kontuzji. W rękę wdała się infekcja i kajakowe plany trzeba było odłożyć do następnego razu. Mimo że przedwcześnie zakończona, wyprawa obfitowała w przygody i dostarczyła zdobywcy wyróżnienia na Kolosach 2007 mnóstwo niezapomnianych doznań.

 

Jasielskie Spotkania z Podróżnikami

Śnieżka w JDK

$
0
0

IMG 7878

„Historia Śnieżki”, którą w piątkowe (21 bm.) przedpołudnie wystawił w Jasielskim Domu Kultury Teatr Maska z Rzeszowa, zachwyciła młodziutką publiczność, wypełniającą salę widowiskową.


Najmłodsi widzowie mieli okazję nie tylko obejrzeć adaptację jednej z najsłynniejszych na świecie baśni braci Grimm, ale również poznać jej twórców, którzy zatrzymali się w przydrożnej gospodzie. Okazało się, że Wilhelm i Jacob nie są gośćmi mile widzianymi, bo bałaganią i nie zawsze pamiętają o uregulowaniu rachunku. Bracia byli jednak zdrożeni, a do tego nadciągała burza, postanowili więc udobruchać karczmarkę swoją najnowszą opowieścią...

IMG 7834


Gospodyni, ku uciesze widowni, nie dała się długo prosić. Powszechnie znaną historię pięknej królewny o dobrym serduszku i zazdrosnej o jej urodę królowej – macochy, dzieci śledziły z zapartym tchem. Wtórowały aktorom liczącym maleńkie stołeczki i talerzyki krasnoludków, cieszyły się, gdy skrzaty ratowały Śnieżkę i zgadywały jaki następny podstęp wymyśli zła królowa, żeby się pozbyć ślicznej pasierbicy. – Teraz da jej grzebień – emocjonował się któryś z milusińskich. – A teraz będzie jabłko – wyrwało się komuś innemu, kiedy na scenie znów pojawiła się macocha w przebraniu. Gdy królewicz ostatecznie uratował Śnieżkę i zabrał do swojego królestwa, a niegodziwe postępki złej królowej wyszły na jaw, rozległy się długie oklaski.

IMG 7844


Jak było widać, najmłodsze pokolenie zachwycają nie tylko najnowsze elektroniczne cacka, ale również świat baśni sprzed wieków, w którym dobro zawsze zwycięża zło. Maluchy doskonale też potrafią docenić kontakt z żywym słowem oraz aurę tajemniczości, którą emanuje prawdziwy teatr.

JDK - st

 

Duszone żeberka na kapuście

$
0
0

Duszone żeberka na kapuścieDuszone żeberka na kapuście


 

Składniki:
8 wieprzowych żeberek, 1 mała główka włoskiej kapusty, 3 cebule, 1 szkl. rosołu (instant), 6 łyżek masła lub margaryny, 3 łyżki oleju, 2 łyżki płynnego miodu, 1 - 2 łyżki musztardy, 1 łyżeczka mąki, pieprz cayenne, sól, pieprz.

Duszone żeberka na kapuście


Sposób wykonania:
Żeberka opłukać i osuszyć, dokładnie natrzeć solą i pieprzem cayenne. Rozgrzać na patelni 3 łyżki oleju, podsmażyć żeberka ze wszystkich stron na złoty kolor. Następnie zmniejszyć ogień, smażyć żeberka jeszcze przez 15 min. Po 10 min. posmarować miodem. Obrać i umyć cebulę, pokroić na cząstki. Oczyścić kapustę z uszkodzonych liści, starannie opłukać pod bierzącą wodą, drobno poszatkować. Rozgrzać w dużym garnku lub w brytfance 5 łyżek tłuszczu, zeszklić cebulę. Włożyć poszatkowaną kapustę, wlać 0.5 szkl. wody. Posypać kapustę solą i pieprzem. Gotować na średnim ogniu 10 min., mieszać w trakcie gotowania. Wlać do żeberek szklankę rosołu, zagotować. Zagęścić sos ze smażenia mąką. W tym celu zagnieść łyżeczkę mąki z resztą tłuszczu, uformować małą kulkę. Wrzucić kulkę do gotującego sosu, mieszać tak długo, aż się rozpuści (w ten sposób unikniemy powstawania w sosie nieapetycznych grudek). Doprawić sos do smaku solą, pieprzem i 1 - 2 łyżkami musztardy. Wyjąć żeberka na kapustę, podawać bezpośrednio po przygotowaniu ze świeżym, białym pieczywem.

 

Smacznego!

Włamywacze zatrzymani

$
0
0

Włamywacze zatrzymaniPolicjanci z komisariatu w Nowym Żmigrodzie zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzież z włamaniem do budynku gospodarczego.


Łupem złodziei padły elektronarzędzia i różne inne przedmioty. Funkcjonariusze ustalili również osobę, do której trafiła cześć skradzionego sprzętu. Informację o włamaniu policjanci otrzymali w połowie lutego. Mieszkaniec gminy Nowy Żmigród zawiadomił, że nocą z piątku na sobotę, ktoś wybił szyby w oknie jego budynku gospodarczego, po czym wszedł do środka i spenetrował pomieszczenia. Złodzieje zabrali m.in. agregat prądotwórczy, pilarkę łańcuchową, szlifierkę kątową, wiertarkę, podnośnik hydrauliczny i wiele innych przedmiotów.

Włamywacze zatrzymani

Policjanci po rozpytaniu świadków i zabezpieczeniu śladów na miejscu zdarzenia, rozpoczęli poszukiwania sprawców. W toku prowadzonego dochodzenia, na podstawie zebranego materiału i uzyskanych informacji, funkcjonariusze wytypowali trzech mężczyzn z gminy Nowy Żmigród, którzy mogli mieć związek z tym przestępstwem. Dwaj 23-latkowie i ich 33-letni kolega zostali zatrzymani. Podejrzenia śledczych potwierdziły się. W miejscu zamieszkania jednego z mężczyzn, funkcjonariusze odnaleźli cześć skradzionych przedmiotów.

W czasie prowadzonego postępowania policjanci ustalili także osobę, której zatrzymani sprzedali pozostałą część swojego łupu. Zrabowany sprzęt znajdował się w domu 57-letniego mieszkańca gminy Chorkówka. Mężczyzna przyznał się do paserstwa.

Zatrzymani 23-latkowie i ich starszy kolega usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem. Zostali przesłuchani i złożyli wyjaśnienia. Wszyscy byli wcześniej notowani za podobne przestępstwa. Grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Odzyskane przez policjantów elektronarzędzia i pozostałe przedmioty niebawem wrócą do prawowitego właściciela.

KPP w Jaśle

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Kunicka oczarowała jaślan

$
0
0

Kunicka oczarowała jaślan

W piątkowy wieczór (21 lutego br.) w Jasielskim Domu Kultury w ramach 46. Studni Kulturalnej wystąpiła Halina Kunicka.


Artystka przypomniała swoje największe przeboje, a także klasykę przedwojennego kabaretu oraz piosenki, które szczególnie ceni.
Kunicka rozpoczęła swój występ od utworu „Ja śpiewam piosenki”, z repertuaru Hanki Ordonówny.
- Na swej drodze napotkałam niezliczona ilość piosenek. A wśród nich są takie, które powinnam kochać, lubić, szanować, gdyż dzięki nim zaistniałam. Dzięki tym piosenkom wciąż jeszcze istnieję. A jakie piosenki lubimy? Te, które znamy – zwróciła się do publiczności. Licznie przybyli miłośnicy twórczości Haliny Kunickiej mogli usłyszeć m.in. : „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Gwiazda Miłości”, „To były piękne dni”, „Od nocy do nocy”. Pojawiły się również nagrania szczególnie bliskie wokalistce. – Są to piosenki, które ja bardzo lubię i cenię. One wymagają odrobiny skupienia, zamyślenia, refleksji, wsłuchania się w niebanalną muzykę. Tak, czy inaczej zawsze staram się je przedstawiać w swoim programie, bo myślę, że warto do nich wrócić choć przez chwile. I właśnie tymi piosenkami chciałabym się z państwem podzielić – mówiła Halina Kunicka. Widzowie usłyszeli m.in.: „Co się stało z moją klasą”, „Przebyta droga”, czy „Co się nażyłam”. W dwudziestolecie międzywojenne przeniosły słuchaczy utwory: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Kiedy będziesz zakochany”, „Spotkamy się na Nowym Świecie” i „Młodym być” . Artystka przez cały swój występ emanowała temperamentem i pozytywną energią, gdyż – jak sama mówi – trzeba jasno i pogodnie patrzeć na świat.
Na zakończenie zabrzmiały utwory: „Jeżeli możesz zrób coś dobrego” i „Spotkamy się za dziesięć lat”. Ponieważ jednak licznie przybyła do Jasielskiego Domu Kultury publiczność nie chciała szybko rozstać się z artystką, ta na bis wykonała nieśmiertelne „Orkiestry dęte”.

pch


IV Otwarte Mistrzostwa Miasta Jasła w Judo

VII Jasielski Festiwal Siatkówki 2014

VII Jasielski Festiwal Siatkówki

$
0
0

FOTO PROFIL

Pod naszym patronatem! Już w marcu od 20 do 23 marca odbędzie się VII Jasielski Festiwal Siatkówki, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 1 oraz UKS Lider.


Honorowy patronat nad imprezą objął Andrzej Czernecki, Burmistrz Miasta Jasła. Zawody odbywać się będą w hali sportowej Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Szczegółowe informacje dotyczące zawodów znajdują się stronie www.gim1jaslo.edu.pl oraz na www.facebook.com/JasielskiFestiwalSiatkowki

siatkowka


UMJ

Rusza semestr letni na Juniwersytecie

$
0
0

LOGOJuż od 1 marca rozpocznie się semestr letni na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym.


Dzieci z grupy żółtej i pomarańczowej będą uczestniczyć w zajęciach poświeconych anatomii człowieka. W tym semestrze zajęcia prowadzone będą w formie warsztatowej, po to by mali studenci mogli jak najlepiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Warsztaty, których tematyka obejmować będzie matematykę, biologię, fizykę, chemię i ekologię, prowadzić będzie Centrum Edukacji „SOWA”.

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy, edukacyjny projekt polegający na zabawie dzieci w studiowanie, realizowany jest przez Miasto Jasło. Celem projektu jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie ciekawości świata u dzieci w wieku 5 – 10 lat z terenu miasta Jasła poprzez udział dzieci w interaktywnych wykładach.

Projekt współfinansowany jest ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach programu "Postaw na rodzinę".

UMJ

Walka o rozwój dla Jasła

$
0
0

Walka o rozwój dla JasłaDzisiaj w Urzędzie Miasta w Jaśle z inicjatywy Andrzeja Czerneckiego, Burmistrza Miasta Jasła, odbyło się spotkanie


Dzisiaj w Urzędzie Miasta w Jaśle z inicjatywy Andrzeja Czerneckiego, Burmistrza Miasta Jasła, odbyło się spotkanie w celu ustalenia wspólnego stanowiska parlamentarzystów, radnych sejmiku wojewódzkiego oraz samorządowców powiatu jasielskiego w sprawie konsultowanego projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Projekt RPO WP 2014-2020 jest kolejnym opracowanym przez Samorząd Województwa istotnym dla rozwoju regionu dokumentem, w którym Miasto Jasło i cały obszar powiatu jasielskiego zostają pozbawione możliwości rozwoju i traktowane są jako obszar peryferyjny.

- Mimo iż Miasto Jasło wielokrotnie zwracało uwagę na fakt marginalizacji miasta i całego obszaru powiatu jasielskiego, podejmowane decyzje na szczeblu wojewódzkim w dalszym ciągu ograniczają możliwości rozwoju i zwiększają społeczne wykluczenie mieszkańców ziemi jasielskiej. Nie możemy na to pozwolić i dlatego chcemy wspólnie przeciwstawić się zapisom w Regionalnym Programie Operacyjnym naszego województwa - mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Walka o rozwój dla Jasła

Uczestniczący w spotkaniu: Alicja Zając, Senator RP, Małgorzata Marcinkiewicz, Poseł na Sejm RP, Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm RP, Jerzy Borcz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Dariusz Sobieraj, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Kmiecik, Starosta Jasielski, Małgorzata Salacha, Burmistrz Miasta Kołaczyce, Stanisław Pankiewicz, Wójt Gminy Jasło, Rafał Papciak, Wójt Gminy Brzyska, Bogusław Wójcik, Wójt Gminy Tarnowiec, Zenon Szura, Wójt Gminy Skołyszyn, Kazimierz Miśkowicz, Wójt Gminy Krempna, Krzysztof Augustyn, Wójt Gminy Nowy Żmigród, Bogusław Wójcik, Wójt Gminy Tarnowiec, przez aklamację przyjęli wspólne stanowisko w zakresie wprowadzenie zmian do projektu RPO WP na lata 2014-2020.

Stanowisko, pomimo swojej nieobecności w spotkaniu, popierają również Janusz Konieczny, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Majchrowicz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Sławomir Miklicz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

W trakcie spotkania Adam Kmiecik, starosta jasielski, zgłosił dodatkowe postulaty m.in. dotyczące zasad udzielania zaliczek na realizację inwestycji. Uwagi po zredagowaniu zostaną przesłane do akceptacji uczestnikom spotkania i zgłoszone do Samorządu Województwa.

UMJ

Viewing all 1405 articles
Browse latest View live